Autobusem, hulajnogą czy dorożką, czyli jak poruszać się po Krakowie?

Aby w pełni cieszyć się nawet krótkim pobytem w Krakowie, konieczne jest umiejętne korzystanie z dostępnych środków transportu. Mimo że centrum miasta jest dosyć małe, to dotarcie z miejsca na miejsce może być czasem kłopotliwe. Nie pomagają częste remonty dróg, zmiany rozkładów jazdy, mylące bywają wskazówki map Google, które nie są w pełni zgodne z danymi komunikacji miejskiej. Dlatego przygotowaliśmy dla was listę środków transportu w Krakowie wraz z niezbędnymi informacjami.

  • Samochód

Podróżnym zdecydowanie odradzamy poruszanie się po centrum miasta samochodem. W okolicach Rynku większość ulic jest zamkniętych dla aut nieposiadających odpowiednich upoważnień. Większość obiektów hotelowych w ścisłym centrum nie dysponuje własnym parkingiem, a za parkowanie przy ulicach obowiązuje wysoka opłata, którą należy uiścić w parkomacie lub przez aplikację SkyCash. Obecnie za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 3 złote, cena za kolejne stosunkowo wzrasta. Od grudnia 2019 opłata ta wzrośnie w centrum aż do 6 złotych za pierwszą godzinę.

Kraków jest też pionierem walki z zanieczyszczeniem powietrza. Krakowski Kazimierz objęty jest tak zwaną „strefą czystego transportu”, co oznacza, że na jego ulice mogą wjechać tylko pojazdy napędzane paliwami ekologicznymi.

Opłaty parkingowe:

3 zł za pierwszą godzinę

3,5 zł za drugą godzinę

4,10 zł za trzecią godzinę

3 zł za każdą kolejną godzinę

25 zł bilet jednodniowy

125 zł bilet tygodniowy

  • Autobusem lub tramwajem

Krakowska komunikacja miejska MPK należy do jednych z najlepszych w Europie. Chociaż nie ma tutaj metra, rozbudowana siatka linii autobusowych i tramwajowym spełnia zazwyczaj wymagania mieszkańców i turystów. Na większym przystankach znajdziemy elektroniczne rozkłady jazdy, a bilety kupimy w automatach na przystankach (we wszystkich zapłacimy zarówno kartą, jak i gotówką) oraz wewnątrz pojazdów (w zależności od typu automatu płacimy gotówką, kartą lub na dwa sposoby). Kierowcy nie prowadzą sprzedaży biletów, jeśli automaty są sprawne. Bilety nie należą do najtańszych, ale można łatwo dopasować ich typ do naszych potrzeb – w ofercie znajdziemy bilety 20-minutowe, a także te kilkudniowe. Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom do 26 roku życia posiadającym ważną legitymację, za darmo zaś pojadą dzieci do lat 7 i emeryci powyżej 70 roku życia.

Aby sprawdzić interesującą nas trasę, najlepiej korzystać z aplikacji Jakdojade, gdyż mapy Google podają często błędne informacje.

Ceny biletów:

20-minutowy: 3,40 zł normalny; 1,70 zł ulgowy

50-minutowy lub jednoprzejazdowy (możliwość przesiadek przez 50 minut lub cała trasa niezależnie od czasu przejazdu): 4,60 zł normalny; 2,30 zł ulgowy

90-minutowy: 6 zł normalny, 3 zł ulgowy

24-godzinny: 15 zł normalny, 7,5 zł ulgowy

48-godzinny: 28 zł normalny, 14 zł ulgowy

72-godzinny: 42 zł normalny, 21 zł ulgowy

Tygodniowy: 56 zł normalny, 28 zł ulgowy

  • Rowerem

W ciepłe dni warto wybrać rower i udać się w bardziej odległe krańce miasta. Wygodnym rozwiązaniem są rowery publiczne Wavelo. Wystarczy zarejestrować się w aplikacji, znaleźć najbliższą stację i odblokować rower z użyciem kodu, który otrzymamy na telefon. Na koniec wystarczy odprowadzić pojazd na najbliższą stację, a za opłatą w wysokości 3 zł można zostawić go w dowolnym miejscu (zyskujemy 1 zł na aplikacji, jeśli odprowadzimy na stację rower zostawiony w taki sposób przez innego użytkownika).

Hostele Dizzy Daisy Downtown, Atlantis i Premium w Krakowie sprzedają też całodniowe karty Wavelo. Nie musimy wtedy ściągać aplikacji i podawać danych karty kredytowej, a rower odblokuje się, gdy przyłożymy kartę do czytnika.

Cennik:

20 zł miesięcznie za korzystanie 60 minut dziennie

25 zł miesięcznie za korzystanie 90 minut dziennie

35 zł (+10 zł depozytu za kartę) za nieograniczone korzystanie z kartą hosteli Dizzy Daisy Downtown, Atlantis i Premium

  • Hulajnogą

Na rogu każdej ulicy Krakowa znajdziemy zaparkowane elektroniczne hulajnogi. To oferta aplikacji Hulaj i hive. Hulajnóg nie musimy odprowadzać na stacje – do rozładowanych pojazdów przyjeżdża technik, który od razu zmienia baterię na naładowaną. Hulajnogi należy jednak zostawiać w bezpiecznych miejscach, tak aby nie utrudniały poruszania się innym uczestnikom ruchu.

Ceny w aplikacji Hulaj:

1 zł za start

59 gr za minutę*

*Aplikację można ładować kwotami 25, 50 i 100 zł przez PayU i PayPal

  • Taksówką

Przejazdy taksówką są wyjątkowo wygodne, zwłaszcza jeśli przyjdzie nam wracać do hotelu nocą. Warto jednak mieć na uwadze, że taksówki, które weźmiemy bezpośrednio z postoju, są najdroższe. Chociaż taksówkarze w Krakowie są zazwyczaj uczciwi i zawsze włączają taksometry, przejazd może okazać się kosztowny. Warto zaczekać kilka minut i zadzwonić po taksówkę jednego z tańszych operatorów: Icar, Mega lub Eco. Na terenie Krakowa działa też aplikacja Uber i Mytaxi.

Cennik operatora Icar:

7 zł za rozpoczęcie kursu

1,98 zł za kilometr

  • Autobusem Hop On Hop Off

Ci, którzy chcieliby połączyć transport ze zwiedzaniem miasta, powinni wybrać wycieczki Hop On Hop Off operatora WowKrakow. To busy zatrzymujące się pod najważniejszymi atrakcjami Krakowa, które oferują także audio przewodniki w czasie przejazdu. Na dowolnym przystanku można wysiąść, a następnie ponownie wsiąść w kolejny autobus – dojedziemy w ten sposób między innymi na Kopiec Kościuszki i pod Fabrykę Schindera. W cenie jest też przejazd tramwajem wodnym z przystanku przy moście Grunwaldzkim.

Cennik:

Bilet 24-godzinny: 80 zł normalny, 55 zł studencki

48-godzinny: 95 zł normalny, 75 zł studencki

Za darmo: dzieci poniżej 12 roku życia

  • Dorożką

Miłośnicy tradycyjnych środków transportu mogą wybrać się na krótką wycieczkę dorożką. Trasa obejmuje zazwyczaj okolice Rynku, a przejazd nie należy do najtańszych. Zazwyczaj godzinna wycieczka to koszt około 250 zł (cena za przejazd wszystkich osób), cenę można negocjować.