Joli bord, czyli piękny brzeg

Gdyby zagrać w skojarzenia i rzucić hasła Wisła, Mazowsze i stolica to przed oczami staje nam Warszawa z widowiskowym Pałacem Kultury i Nauki, otoczony zestawem nowoczesnych wieżowców. Jednakże największe miasto Polski to nie tylko Plac Defilad, ale także 18 dzielnic na które podzielona jest Warszawa. Jedną z nich, jak śpiewał T. Love jest „zielony Żoliborz”. Kiedyś Polików lub Fawory, dziś Żoliborz  to część miasta, która została włączona do Warszawy w 1791 roku. Stanowi jedną z najmniejszych dzielnic, a dzięki temu najbardziej klimatyczną! Na Żoliborz warto pojechać, szczególnie by odpocząć i zrelaksować wśród zieleni i uroczych kawiarenek. Poniżej zatem pięć ulubionych miejsc, których dobór nie jest przypadkowy, lecz podyktowany subiektywną oceną 😊

  • Park Fosa i Stoki Cytadeli

Szukasz malowniczej, zielonej, spokojnej okolicy, która pozwoli Ci na chwilę wytchnienia? A co jeśli do tego dorzucę jeszcze historyczną budowlę? Park Fosa został założony w połowie XX wieku. Okalają go mury Cytadeli Warszawskiej, czyli twierdzy z XIX wieku, która po upadku powstania listopadowego stała się głównym punktem pacyfikacyjnym. Na Cytadelę składa się także X Pawilon, obecnie będący siedzibą oddziału Muzeum Niepodległości, a kiedyś pełniący funkcję więzienia śledczego dla więźniów politycznych (przebywał w nim między innymi Józef Piłsudzki, Romuald Traugutt i Roman Dmowski). Wybierając się w te strony nie zapomnij o kocyku, książce i przekąskach, bo z pewnością będziesz chciał tu zostać na dłużej.

Źródło: http://zom.waw.pl
Źródło: http://zom.waw.pl


  • Secret Life Cafe

Przepyszne ciasto, aromatyczna kawa i urocze wnętrze to definicja Secret Life Cafe zlokalizowanej na Słowackiego 15/19. W tej kawiarni można zakochać się bezpowrotnie. Bliskie towarzystwo Sadów Żoliborskich i Teatru Komedia sprawia, że sama droga do Secret Life to czysta przyjemność. W ciepłe dni można wygodnie zasiąść z książką na patio i łapać letnią opaleniznę. Wnętrze kawiarni to kolejna zaleta – pełne kreatywności i wyczucia połączenie kolorów i wystroju sprawi, że z pewnością zechcesz tu wrócić. Ze swojej strony mogę polecić jeszcze pyszne śniadania i super zdrowe koktajle!

Źródło: https://travelicious.pl
Źródło: https://b.zmtcdn.com
  • Prochownia

Cóż można rzec, Prochownia podbija serce niesamowicie klimatyczną lokalizacją w Parku Żeromskiego, czyli samym sercu Żoliborza. Miejsce to dedykowane jest dla wszystkich, naprawdę! Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i nie mówię tylko o gastronomicznej stronie! Prochownia bowiem organizuje przeróżne wydarzenia kulturalne, począwszy od potańcówek oraz  kina plenerowego, a skończywszy na koncertach i warsztatach dla dzieci. Wpadnij tu koniecznie!

Źródło: http://procho.prochownia.nazwa.pl
Źródło: http://procho.prochownia.nazwa.pl
  • Fort Sokolnickiego


Nie przypadkiem akurat Fort znalazł się między Prochownią, a DOMEM. Miejsce to bowiem znajduje się w tym samym parku, co Prochownia i w niedalekim sąsiedztwie DOMU. Centrum Sztuki FORT to ten typ budynku, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia i zamarzysz, by kiedyś przeżyć tu swoją wymarzoną imprezę (a to całkiem możliwe, gdyż odbywają się tam… wesela!). Oprócz fantazyjnego zadaszenia w Forcie znajdziesz szeroką gamę wydarzeń kulturalnych, w wakacyjnym okresie kino letnie to codzienność. Ta XIX wieczna budowla i okalający ją dziedziniec to idealna miejsce na lunch i kawę wśród nastrojowej muzyki.

Źródło: https://nowyfort.pl
Źródło: https://nowyfort.pl
  •  DOM

Na koniec o miejscu, obok którego nie sposób przejść obojętne.  Mierosławskiego 12 skrywa przepyszną kuchnię i zachwycający ogród. DOM oferuje przepięknie zaserwowane, zaskakujące potrawy, o smaku których długo nie zapomnisz. Dodatkowy atut to możliwość zamówienia drinków, również profesjonalnie przygotowanych, które zatrzymają Cię w tej knajpie na dłuższą chwilę. Z całego serca polecam aromatyczną Focaccię, do której idealnie w letni wieczór nada się schłodzony kieliszek prosecco.

Źródło: https://restaurantica.pl