Gdzie nad wodę, czyli TOP 5 krakowskich (i nie tylko!) kąpielisk

Nie ma chyba nic gorszego niż żar lejący się z nieba, gdy spędzamy wakacje w mieście. Tropikalne temperatury w czasie urlopu sprawiają, że mamy ochotę nie tyle oglądać zabytki i zaglądać w urocze uliczki, co zwyczajnie zanurzyć się w zimnej wodzie. Kraków na pierwszy rzut oka wydaje się miastem o stosunkowo niewielkim procencie obszarów zielonych, nie mówiąc już o kąpieliskach czy otwartych basenach. Nic bardziej mylnego! W Krakowie można wypocząć także nad wodą. Polecamy szczególnie te pięć kąpielisk:

  • Krakowska Chorwacja, czyli Zalew Zakrzówek

Zaledwie kilkanaście minut tramwajem od ścisłego centrum miasta mieści się Zalew Zakrzówek. Niegdyś działał tutaj kamieniołom, w którym pracował nawet młody Karol Wojtyła. Obecnie obszar pokrywa urocze jezioro przypominające skaliste wybrzeża Chorwacji lub, według innych opinii, skandynawskie fiordy. Przez długie lata zabronione było wchodzenie na prywatny teren zalewu, którego bezpieczeństwo pozostawiało wiele do życzenia. Obecnie można cieszyć się wypoczynkiem na bezpiecznej chronionej plaży. Ponadto w Zakrzówku można uczyć się nurkowania. To także raj dla miłośników innych sportów wodnych, ostatnio popularnością cieszy się tutaj Standup Paddle. Okoliczne skały przyciągną zaś miłośników wspinaczki. Wieczorem zaś warto wybrać się na najwyższą skałę obszaru i podziwiać widok na Wawel.

Cena: 12 zł za wstęp na plażę, 30 zł dla nurkujących

Porada: Kąpielisko nie dysponuje własnym parkingiem, a wjazd na teren parku autem jest zabroniony. Warto zaparkować pod supermarketem Kaufland przy ul. Norymberskiej. Dojedziemy tu także z centrum tramwajami 18 i 52 oraz autobusem 194.

  • Prawie jak Chałupy

Niedaleko portu lotniczego Balice, tuż pod Krakowem, znajdziemy jezioro Kryspinów, gdzie można zrelaksować się w rodzinnej atmosferze. Na turystów czeka strzeżone kąpielisko, bogata oferta sportów wodnych, w tym wypożyczalnia kajaków i kursy żeglarskie. Spragnieni ekstremalnych doświadczeń mogą zmierzyć się w wyścigach na quadach albo spróbować zorbingu, czyli zjazdu do wody w wielkiej dmuchanej kuli. W najbliższej okolicy czeka na nas bogata oferta gastronomiczna, można także wynająć miejsce na ognisko.

Cena: 12 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet rodzinny, 10 zł wjazd samochodu (po 17 wejście na teren jeziora w cenie biletu ulgowego)

Porada: Do Kryspinowa można dojechać autobusem aglomeracyjnym z pętli Salwator. Jeżdżą tam linie 209, 229 i 239.

  • Nie tylko dla miłośników żagli

W południowo-wschodniej części miasta, nieopodal dworca Kraków Płaszów, a kilkaset kilometrów od wielkich jezior i morza swoją oazę znajdą żeglarze. Na obszarze zalewu Bagry można uczyć się sztuki żeglarskiej przez cały rok, a w lecie działa tutaj urocze kąpielisko. Jest tutaj bezpiecznie, a nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Można pograć także w siatkówkę plażową lub wypożyczyć rowery wodne.

Cena: bezpłatny wstęp i parking

Porada: Warto wybrać się nad Bagry w tygodniu, w weekend bywa tutaj bardzo tłoczno.

  • Basen pod chmurką

Jednym z niewielu obecnie działających w Krakowie basenów odkrytych jest Clepardia w północnej dzielnicy Krakowa, Prądniku Białym. Znajdziemy tutaj basen olimpijski o długości 50m, basen rekreacyjny i brodzik dla dzieci. Na trawie można rozłożyć własny koc i zorganizować piknik.

Cena: 16 zł bilet normalny, 12 zł ulgowy, od godz. 15 normalny 11 zł, ulgowy 8 zł

Porada: Warto zabrać ze sobą własny prowiant. Oferta gastronomiczna obiektu nie zachwyca jakością.

  • Dla spragnionych odrobiny luksusu

Ci, którzy chcą spędzić cały dzień nad wodą, a także naprawdę się zrelaksować, polecamy wizytę w Termach Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej. To co prawda prawie dwie godziny jazdy od Krakowa, ale trudy podróży na pewno wynagrodzi woda term. W Bukovinie możemy skorzystać z kąpieli termalnych, sesji w saunach, jacuzzi i licznych basenów odkrytych. Dzieci zachwycą zjeżdżalnie i rwąca rzeka. Uroku bez wątpienia dodaje niezwykły widok na panoramę Tatr. Warto wybrać wycieczkę zorganizowaną np. z biurem SeeKraków i nie martwić się o transport czy organizację wyjazdu.

Cena: 250 zł w ofercie biura SeeKraków (w cenie pobyt w termach oraz transport komfortowym busem)

Porada: Przy okazji wizyty w Termach warto także skoczyć do Zakopanego. Zapytaj o taką możliwość operatora wycieczek.