Co robić z dziećmi w Krakowie, czyli 10 atrakcji dla rodzin

Wybieracie się do Krakowa z dziećmi? Zastanawiacie się, jak rodzinnie spędzić czas i uniknąć nudy? Wiecie, że twoje pociechy nie zadowoli zwiedzanie miasta z przewodnikiem i potrzebujecie specjalnych sposobów na przyciągnięcie ich uwagi? W Krakowie znajdziecie szeroką gamę atrakcji dla najmłodszych i ich rodziców. Polecamy szczególnie: 

  • Wizytę u Smoka Wawelskiego

Zwiedzając Wawel, wybierzcie się do Smoczej Jamy. Według legendy niegdyś mieszkał tutaj straszny smok dręczący miasto, a pokonany ostatecznie przez Szewczyka Dratewkę. Obecnie przez grotę można zejść ze szczytu wzgórza do jego podnóża, u którego umieszczono rzeźbę smoka ziejącego prawdziwym ogniem. Dzieciaki chętnie wdrapują się naramienną podstawę, a okolice rzeźby i Wały Wiślane to wspaniałe miejsce do wspólnych zabaw. Można tu także urządzić rodzinny piknik. W księgarni zaopatrzcie się w egzemplarz Legend Krakowskich, aby lepiej poznać historię smoka.

  • Zabawę w zakamarkach kopalni

Kopalnia Soli Wieliczka organizuje specjalne wizyty dla dzieci. W ich trakcie młodzi odkrywcy poznają nie tylko historię tego miejsca, dowiadują się o wydobyciu soli, ale także świetnie się bawią. Czekają na nich bajkowe postaci ukryte w korytarzach i zagadki do rozwiązania. Dzieci poniżej 4 lat wchodzą na teren kopalni za darmo.

  • Spotkanie z drapieżnikami w zoo

Krakowskie zoo mieści się poza ścisłym centrum, w cichej i zielonej dzielnicy Zwierzyniec. Warto z wyprzedzeniem sprawdzić godziny pokazów karmienia zwierząt: słoni, uchatek i pingwinów. Można także dawać przekąski np. lamom. Zoo stawia na walor edukacyjny, więc w trakcie zwiedzania dowiadujemy się wiele na temat oglądanych zwierząt, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. To także idealne miejsce na spacer – park rozciąga się na ogromnym obszarze, więc warto zarezerwować sobie pół dnia na jego zwiedzanie. W prowiant można zaopatrzyć się w licznych budkach gastronomicznych.

  • Budowanie i programowanie w Klockolandzie

Niedaleko Rynku Głównego znajdziemy idealne miejsce dla miłośników klocków Lego i nowoczesnych technologii. W Klockolandzie można budować własne konstrukcje, maszyny, wieżowce i całe metropolie, programować roboty i sterować nimi. Skorzystamy tutaj także z nowoczesnych interaktywnych aplikacji. Miejsce zachwyci szczególnie fanów robotyki, więc warto wybrać się tutaj ze starszymi dziećmi.

  • Słodką zabawę w Ciuciu cukier

W małej fabryce cukierków Ciuciu cukier możemy wspólnie poznawać tajemnicę produkcji cukierków. Wystarczy zaprojektować i wykonać swój własny wzór, a następnie spróbować słodkości. Pokazy odbywają się co godzinę w piątek oraz niedzielę, a wstęp na nie jest bezpłatny – o ile oczywiście zdołamy oprzeć się wszystkim ręcznie robionym cukierkom.

  • Maraton gier na flipperach

Macie w rodzinie fanów flipperów, czyli niegdyś popularnej gry polegającej na zdobywaniu punktów przez odbijanie piłeczki dwoma dźwigniami? Pamiętacie jeszcze rozżalenie, gdy kulka przez przypadek trafiała do dziury i traciło się ostatnią szansę? Krakowskie Muzeum Flipperów to kilkanaście historycznych flipperów, na których można grać bez ograniczeń. Czas zarazić swoje pociechy najbardziej wciągającą grą lat 90.

  • Szaleństwa w sali zabaw

Najmłodszych zabierzmy do Crazy Sówki, wielkiej Sali zabaw w Nowej Hucie. Dzieciaki mogą się tutaj bawić w plastikowych kulkach, zjeżdżać na zjeżdżalniach, tworzyć własne dzieła, a także korzystać z interaktywnych aplikacji. To idealne rozwiązanie zwłaszcza na deszczowy dzień.

  • Poznawanie historii w StoryLand

W dawnym budynku krakowskiego Dworca Głównego mieści się obecnie wystawa Story Land. Przedstawia historię Polski i Krakowa na… makietach z klocków Lego. Dzięki specjalnej technologii eksponaty ożywają, co tylko bardziej porusza wyobraźnię odwiedzających interaktywne muzeum.

  • Skoki na trampolinach

Chcecie rozładować emocje i porządnie się wyskakać? Wybierzcie się do parku trampolin Go Jump. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają tutaj opiekunowie, można także korzystać z ich profesjonalnych rad i szkoleń. Znudzeni zwykłym skakaniem mogą spróbować swoich sił w akrobatyce lub ekstremalnych wsadach do kosza.

  • Wizytę w królestwie motyli

W centrum Krakowa możemy doświadczyć spotkania z niezwykłymi gatunkami motyli. Przy ulicy Grodzkiej mieści się Muzeum żywych motyli, które zaprasza odwiedzających do pokoju pełnego tych stworzeń. Motyli można dotykać, a same chętnie siadają na gościach.