Hostel lepszy od hotelu? (Nie)Możliwe

Dzięki dzisiejszemu wpisowi dowiesz się czy wyjeżdżając w podróż warto zwrócić uwagę na hostel przy szukaniu zakwaterowania.

Organizując swoją podróż, każdy chce by była ona niezapomniana. Dlatego wpierw wybieramy odpowiednie z naszymi upodobaniami miejsca. Nie jest to trudne, bo jest ich przecież mnóstwo. Trudniejszym elementem organizowania podróży staje się szukanie odpowiedniego dla nas noclegu.

Jednym z ”trików” na skorzystanie z większej ilości atrakcji w danym miejscu jest zaoszczędzenie pieniędzy na noclegu. Banalne, prawda? Ale trzeba przyznać, że bardzo skuteczne.

Tu właśnie pojawia się temat hosteli. Większość ludzi nie do końca wie, na czym one „polegają”. Wielu moich znajomych twierdzi, że jest to opcja zakwaterowania dla biedaków, a na moje pytanie: Czemu tak uważasz?  Odpowiadają: Nie wiem albo Bo tam jest brzydko lub No bo tam śpi się z obcymi ludźmi. Do tej pory nie mogę powstrzymać śmiechu, kiedy ktoś właśnie w ten sposób odpowiada na to pytanie. Otóż w kwestii wyjaśnienia, hostel to faktycznie tanie miejsce tymczasowego zakwaterowania, o być może niższym standardzie niż hotele pięciogwiazdkowe no, ale na litość, kto podróżuje w celu zwiedzania hoteli 😀 Nie ma co się też obawiać „brzydoty”, niektóre hostele są nawet ładniejsze od hoteli – poważnie. Ja byłam kiedyś w Pradze i tam właśnie zakwaterowałam się w hostelu Dizzy Daisy Praga – powiem Wam, NIE ŻAŁUJĘ. Obiekt był mniejszy niż hotel, więc był łatwiejszy w utrzymaniu czystości i obsłudze gości. Pracowali tam przemili ludzie i wydaje mi się, że przez to, iż było nas tam mniej niż np. w hotelu, to pracownicy mieli indywidualne podejście do klienta – codziennie pytali jak mija dzień, albo oferowali pomoc, jeśli chodzi o jakieś miejsca warte zobaczenia, o których w większości nie było mowy w internecie, a faktycznie były nieziemskie. Bywałam w wielu hostelach np. Premium Hostel, Marmota Hostel, Patio Hostel itp., a odczucia we mnie pozostawały te same. Małe, rodzinne miejsca, gdzie można spotkać przesympatycznych ludzi, którzy są tam dla Ciebie, a nie dla pracy.

Cena i podejście do klienta przede wszystkim odróżnia hostele od hoteli. Twierdzi się też, że jakość hostelu jest gorsza niż hotelu. Na swoim przykładzie mogę z czystym sumieniem zaprzeczyć temu stwierdzeniu. Zresztą – nie oszukujmy się – teraz każdy obiekt zabiega o potencjalnego klienta, więc właściciele, jak i pracownicy hosteli dbają o to, by pobyt u nich był jak najlepiej zapamiętany, bo – jak powszechnie wiadomo – jeden gość przyciągnie kolejnych.

Warto wiedzieć, że hostele nie oferują jedynie łóżek w pokojach wieloosobowych (jak zazwyczaj się twierdzi), ale także prywatne pokoje, więc dla osób, którzy uważają, że hotele to lepszy pomysł, bo mają tam „swój kącik” ten argument powinien wystarczyć.

Żaden hotel natomiast nie oferuje miejsc w pokojach wieloosobowych. Można by powiedzieć, że to dyskryminacja osób, którzy lubią kontakty z innymi ludźmi i kochają przygody 😀 Ja na przykład nie lubię być sama w pokoju. Dla mnie wielką zaletą jest możliwość poznania kogoś nowego, nauczenie się czegoś, poznanie czyjejś kultury itp. Przecież w hostelach są różni ludzie, o różnych poglądach i doświadczeniach. Dlaczego by się nie rozwijać i nie otwierać na świat poprzez ich poznawanie? A przy okazji zaoszczędzić trochę grosza (co chyba każdy Polak docenia J). Spójrzmy na to z innej strony. Skoro wyjeżdżamy w podróż zwiedzać, poznać kulturę itp. to najlepszym sposobem na to jest przecież poznanie ludzi z różnych kręgów kulturowych – to nas najbardziej zbliża do miejsca, które odwiedzamy. Hostel nam to oferuje, a hotel? No cóż… NIE.

Jeśli zastanawiamy się: A jak jest z tymi łazienkami w hostelach? Tak samo jak z pokojami? Na te pytania odpowiadam: Oczywiście, że tak samo.  Niektóre faktycznie są wspólne, ale przecież oferuje się także i prywatne, więc to dokładnie ta sama sytuacja. Ty masz wybór. Nie masz nic narzuconego „z góry”.

Hotele mogą poszczycić się Lobby, ale hostele mają ich odpowiednik, który nazywa się Common room. Można tam większą ekipą (albo samemu) zagrać w jakieś gry, albo po prostu posiedzieć, porozmawiać (jeśli nie chcecie tego robić w pokoju).

Dużym atutem hosteli jest ich lokalizacja. W odróżnieniu od hoteli, hostele zazwyczaj ulokowane są w kamienicach w centrum miasta, ale nie tylko.

Ich zaletą jest również ogólnodostępna kuchnia, często czynna 24h/dobę, a także recepcja czynna 24h/dobę, więc jeśli pojawia się jakiś problem, obsługa natychmiast reaguje.

Dodatkowo, pomyśl ile razy byłeś w sytuacji, w której doba hotelowa rozpoczynała się np. o godzinie 14, a na miejscu byłeś dużo wcześniej? No właśnie… tak jak myślałam. Takie sytuacje zdarzają się nagminnie, dlatego hostele oferują Luggage room – miejsce, gdzie możesz bezpiecznie zostawić swój bagaż i pójść zwiedzać miasto przed zameldowaniem.

Z mojego wpisu wychodziłoby na to, że hostel oferuje praktycznie to samo co hotel. W niektórych kategoriach takich jak cena, lokalizacja i atmosfera znacznie się wyróżnia – i to pozytywnie. Więc po przeczytaniu tego wpisu zadaj sobie pytanie: Czy hostel jest lepszy od hotelu? Niemożliwe? A jednak!